Jellyfin Medya Server

Konu dışı geriye kalan ne varsa buyrun.
Kullanıcı avatarı
homers
3
Teşekkür etti: 445 kez

Jellyfin Medya Server

Mesaj gönderen homers »

Bildiğiniz gibi bilgisayarınızda/ harici disklerinizde bulunan medya dosyalarınızı televizyonunuzda medya akış platformlarındaki arayüzlerle benzer bir arayüzle izler gibi izlemek için bir takım çözümler var.
Bunlardan bir tanesi olan, tamamen ücretsiz, açık kaynak kodlu ,kullanımı kolay ve bir çok platformu destekleyen "Jellyfin" i kısaca tanıtmak istiyorum;
Önce lütfen aşağıdaki linkte verilen tüm fonksiyonlarını kullanabileceğiniz demoyu deneyiniz, Demoya ulaşmak için "see it in action" butonu kullanarak;
kullanıcı adı: demo, password: yok
giriş yapabilirsiniz.

https://jellyfin.org

Gene bu sayfa üzerinden gerekli kurulum dosyalarınıa ve yardımcı dökümanlara ulaşabilirsiniz.
İlginizi çekti ise devam ediniz:

Kurulum:

Medyalarınızı türlerine göre ayrı klasörlediyseniz (Filmler/Diziler/Müzik gibi) ve her bir filme/diziye/albüme ait alt klasörleriniz de varsa işinizin çoğu bitmiş demektir.

SERVER Sunucu):
Dosyaları barındırıp ,kullanıma sunacağımız bir "Sunucu" ihtiyacımız olacak, bu mevcut kullandığınız bilgisayarınız olabilir yada artık ihtiyaçlarınıza cevap vermediği için atıl bıraktığınız başka bir bilgisayar olabilir.
1. İşletim sisteminize uygun Jellyfin sunucu kurulum dosyasını indirdikten sonra kurulumunu yapıyoruz.
2. Gerek görürseniz web konfigürasysonu düzenleyiniz. Arzu ederseniz "default" olarak devam edebilirsiniz.
3. Tarayıcınızın adres çubuğuna
http://Bilgisayarınızın IP adresi:8096
adresini yazarak sunucuya ulaşın.
4. Kurulum sihirbazınızı izleyerek medyalarınızın taranarak sunucuda düzenlenmesini bekleyin. Düzenleme sırasında medyanıza ait bilgiler ,afiş, fanart gibi görseller ,oyuncu bilgileri, fragman linkleri ulaşılabilir hale gelecektir.
Kullanıcı adı ve parolanızı oluşturup kaydedin.
5. İhtiyaç duyuyorsanız sunucu için güvenlik önlemlerini yapılandırın.
Sunucu kurabileceğiniz işletim sistemleri:
Arch/Debian/Ubuntu/Fedora/CentOS/Docker/unRaid/Kubernetes/Windows/MacOS/Generic Linux

CLIENT (istemci) :
Şimdi sıra geldi medyalarımız ulaşıp onları Televizyon, tablet ,telefon gibi diğer cihazlardan izlemeye...
Bunun için ilgili cihaza bir "Client" (istemci) kurmak gerekli...
Cihazımın desteklediği istemciyi bulup, kurduktan sonra çalıştırdığımızda, aynı ağda bulunan ve açık durumda olan "Sunucu" muzu (otomatik olarak) bulup giriş yapmamız istenecektir.
Artık tüm medyamız düzenlenmiş olarak önümüzde, seyirTURK'ten ,Netflix'ten film/dizi izler gibi tadını çıkarabilirsiniz.
İstemciler; Windows, Android, AndroidTv, Kodi,Roku,FireTV, WebOS (LG),İOS mobile,İOS AppleTV... gibi çok sayıda sisteme kurulabilir.

Servere bazı eklentiler kurulumu da mümkündür ,altyazı için opensubtiles ,trakt.tv gibi.
Bu kullanıcılar mesajınıza teşekkür etti homers mesajı için:
deşarjtengildetyakamoz01
Değerlendirme: 4.62%

Kullanıcı avatarı
yakamoz01
1
Teşekkür etti: 12 kez

Re: Jellyfin Medya Server

Mesaj gönderen yakamoz01 »

bir ara plex media server kullandım, çok donuyor ve görüntü kalitesi yetersiz oluyordu. ayrıca türkçe altyazı desteği de yoktu. bu serverda böyle sorunlar oluyor mu

Kullanıcı avatarı
homers
3
Teşekkür etti: 445 kez

Re: Jellyfin Medya Server

Mesaj gönderen homers »

yakamoz01 yazdı:
Prş Şub 02, 2023 4:16 pm
bir ara plex media server kullandım, çok donuyor ve görüntü kalitesi yetersiz oluyordu. ayrıca türkçe altyazı desteği de yoktu. bu serverda böyle sorunlar oluyor mu
"Opensubtitles" eklenti olarak kurulabiliyor. OS hesabınız ile kullanabiliyorsunuz.
Benim sunucu ve istemci modem ile aynı mekanda ,sunucu kablosuz bağlı. HD çözünürlük medyamın geneli, bir sorun yaşamadım.
İstemcide öntanımlı bitrate düşürülebiliyor.
Bu kullanıcılar mesajınıza teşekkür etti homers mesajı için:
tengildet
Değerlendirme: 1.54%